ČERGOV


Horský celok Čergov sa tiahne severozápadne od mesta Prešov až po hranice s Poľskom. Najvyššími vrcholmi sú Minčol (1 157,2 m n. m.), Veľká Javorina (1 098,7 m n. m.), Hýrová (1 070,9 m n. m.), Lysá (1 067,9 m n. m.), Dvoriská (1 057,3 m n. m.), Solisko (1 056,6 m n. m.), Malý Minčol (1 054,4 m n. m.) a Čergov (1 049,7 m n. m.). 

Čergov je územie s vynikajúcim potenciálom pre rozvoj ekoturistiky - vďaka rozsiahlym lesom s desiatkami kilometrov trás pre peších aj cykloturistov s nádhernými hrebeňovkami poskytujúcimi výhľad na široké okolie, množstvu kultúrnych pamiatok (drevený kostolík v Hervartove zapísaný v zozname UNESCO, drevené kostolíky v Lukove a Krivom,  pútnické centrum Baziliky minor v Ľutine, zrúcaniny Hanigovského a Kamenického hradu a mnoho ďalších) a prírodných rezervácií a pamiatok (Čergovský Minčol, Čergovská javorina, Livovská jelšina, Hradová hora, Pramenisko Tople, Slatina pri Šarišskom Jastrabí, Bradlové pásmo, Kyjovské bradielko, Lysá hora, Okrúhly kopec, Rebrá), súkromnej prírodnej rezervácii Vlčia alebo rekreačnému stredisku Drienica-Lysá.  


TURISTICKÁ MAPA


Turistické zaujímavosti lokality Drienica-Lysá a desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov môžete podrobnejšie preskúmať na nasledujúcej digitálnej mape s GPS navigáciou. Skopírujte si ju v počítači do vlastného účtu Google, kde ju môžete upravovať a dopĺňať o vlastné trasy, body záujmu, fotografie a ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní výletov a orientácii v teréne.