STRÁŽE


Stráže sú menší horský podcelok Spišsko-šarišského medzihoria severne od Prešova. Pomenovanie dostali podľa dvoch vrcholov - Veľkej /739 m n. m./ a Lysej Stráže /696 m n. m./. 

K Strážam patrí aj Šarišský hradný vrch a Kapušianský chrbát - na oboch sú zrúcaniny kedysi významných šarišských hradov - Šarišský hrad nad mestom Veľký Šariš a Kapušiansky hrad nad obcou KAPUŠANY. Dnes sú častým a obľúbeným cieľom nenáročných rodinných výletov kvôli nádherným výhľadom na okolitú krajinu, ktoré ponúkajú oba hradné vrchy, ale aj kvôli dotyku s históriou, ktorá na vás dýcha zo stáročných hradných múrov a ožíva vďaka aktivitám samospráv a skupín dobrovoľníkov.

Lysú Stráž kedysi využívali priaznivci bezmotorového lietania, dnes tu môžete stretnúť paraglajdistov alebo rogalistov. Vstupnou bránou do pohoria Čergov z juhovýchodnej strany je maličká ale malebná dedinka GERALTOV.


TURISTICKÁ MAPA

Turistické zaujímavosti lokality Stráže a desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov môžete podrobnejšie preskúmať na nasledujúcej digitálnej mape s GPS navigáciou. Skopírujte si ju v počítači do vlastného účtu Google, kde ju môžete upravovať a dopĺňať o vlastné trasy, body záujmu, fotografie a ďalšie užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní výletov a orientácii v teréne.