STRÁŽE


Stráže sú menší horský podcelok Spišsko-šarišského medzihoria severne od Prešova. Pomenovanie dostali podľa dvoch vrcholov - Veľkej /739 m n. m./ a Lysej Stráže /696 m n. m./. 

K Strážam patrí aj Šarišský hradný vrch a Kapušianský chrbát - na oboch sú zrúcaniny kedysi významných šarišských hradov - Šarišský hrad nad mestom Veľký Šariš a Kapušiansky hrad nad obcou Kapušany. Dnes sú častým a obľúbeným cieľom nenáročných rodinných výletov kvôli nádherným výhľadom na okolitú krajinu, ktoré ponúkajú oba hradné vrchy, ale aj kvôli dotyku s históriou, ktorá na Vás dýcha zo stáročných hradných múrov a ožíva vďaka aktivitám samospráv a skupín dobrovoľníkov.

Lysú Stráž kedysi využívali priaznivci bezmotorového lietania, dnes tu môžete stretnúť paraglajdistov alebo rogalistov. Vstupnou bránou do Čergovského pohoria z juhovýchodnej strany je maličká ale malebná dedinka Geraltov.

Ďalšie turistické zaujímavosti Strážov ako aj desiatky kilometrov trás pre peších aj cykloturistov môžete podrobnejšie preskúmať na nasledujúcej digitálnej turistickej mape s GPS navigáciou. A potom sa ňou nechajte sprevádzať na vašich potulkách šarišskou krajinou: